Bulletin

Evropská unie a veřejné financeEvropská unie a veřejné finance

Christian Bourgin, zástupce delegace Evropské komise v ČR účastníkům konference poblahopřál k výsledkům kodaňského jednání EU. "Vaše úspěchy jsou mnohem větší, než vyjadřují čísla a přibližování se kritériím," řekl. V procesu rozšíření Evropy vyhráváme všichni. Všechny země získaly v době přípravného období. Uveďme například liberalizaci investic. Perspektiva členství sehrála důležitou roli v zahraničních investicích a zvýšila výrobní základnu země. Konkrétní finanční transfery z rozpočtu EU jsou méně důležité, než obecné výhody plynoucí z členství. "Zdůrazním, že jedním z nejdůležitějších přínosů pro ČR je, že ČR od 1. května 2004 bude mít své místo v radě Evropy, bude mít možnost vyjadřovat své názory a ovlivňovat rozhodovací proces."


Bourgin vzdal také hold ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi za to, že představil komplexní a ambiciozní návrhy na reformu veřejných financí. Systém koordinování ekonomických politik začal být totiž důležitou součástí integračních procesů. Nejznámější částí tohoto mechanismu je Pakt stability a růstu, který byl přijat v roce 1997. Díky otevřené metodě koordinace mohou členské státy diskutovat o svých strukturálních politikách, jako je např. politika zaměstnanosti apod. Strategickým cílem je, aby se evropská ekonomika do roku 2010 stala nejkonkurenceschopnější ekonomikou na světě. Fiskální politika přitom hraje klíčovou úlohu. Schodky je třeba snižovat, veřejné rozpočty je třeba koncipovat jako vyrovnané nebo v mírném přebytku.
Konvergenční programy specifikují,jak dospět k vyváženým rozpočtům. Nové státy budou vstupovat do systému ekonomické koordinace se svými specifickými problémy a historií, ale musí se přizpůsobit a zapojit. Evropská komise zpracovala analýzu těchto podmínek, text se stal součástí revize ekonomiky EU z roku 2002. Fiskální politika vytváří stabilní makroekonomické prostředí, dosažení fiskální konvergence bude sice těžké, ale prosazení zdravé fiskální politiky je naprosto nutné. Je tu celá škála možností - dokončení transformace, zlepšení veřejné infrastruktury, liberalizační efekty, vytváření nových institucí. "ČR dokázala, že je schopna vyvinout značné úsilí a splnit závazky, které na sebe vzala, aby se mohla stát plnoprávným členem EU. Vaši politici jsou si dobře vědomi toho, že veřejné finance musí být prioritou," uzavřel svůj příspěvek Christian Bourgin.

Zpět